BLOG

Porównanie Windows 11 i Windows 10: odkrywanie przyczyn aktualizacji Część 1

10.10.2023 14:42

Premiera systemu Windows 11 firmy Microsoft wywołała lawinę dyskusji wśród entuzjastów technologii i profesjonalistów na całym świecie. Najnowszy system operacyjny giganta technologicznego obiecuje świeży, nowoczesny wygląd i wiele ekscytujących funkcji, ale jak wypada w porównaniu do swojego poprzednika, Windows 10? Czy warto zdecydować się na aktualizację? Niniejszy przewodnik zagłębia się w zawiłości debaty Windows 11 vs Windows 10 i zapewnia kompleksowy wgląd, który pomoże ci podjąć świadomą decyzję.

  1. Krótki przegląd systemów Windows 11 i Windows 10

1.1 Czym jest Windows 11?

Windows 11, najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, oferuje świeży, nowoczesny wygląd i wiele innowacyjnych funkcji. Od przeprojektowanego menu Start po obsługę natywnych aplikacji na Androida, Windows 11 obiecuje płynniejsze, bezpieczniejsze i usprawnione wrażenia użytkownika niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej

 

1.2 Czym jest Windows 10?

Wprowadzony na rynek w 2015 roku, Windows 10 jest solidnym i niezawodnym systemem operacyjnym dla milionów użytkowników na całym świecie. Przez lata przeszedł wiele aktualizacji i ulepszeń, zapewniając stabilną platformę dla wielu aplikacji. 

  1. Windows 11 vs Windows 10: wymagania systemowe

Zanim przejdziemy do zalet i wad aktualizacji, ważne jest, aby zrozumieć wymagania systemowe obu systemów operacyjnych. Windows 11 ma znacznie bardziej rygorystyczne wymagania niż Windows 10, co może wpłynąć na decyzję o aktualizacji.

2.1 Wymagania systemowe Windows 11 

Windows 11 wymaga 64-bitowego procesora 1 GHz z co najmniej dwoma rdzeniami, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci masowej. Ponadto wymaga modułu Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0 i karty graficznej zgodnej z DirectX 12 lub nowszej z DirectX 12 ze sterownikiem WDDM 2.0.

2.2 Wymagania systemowe Windows 10

Z kolei Windows 10 może działać na maszynach z procesorem 1 GHz, 2 GB pamięci RAM (dla systemów 64-bitowych) i 20 GB pamięci masowej. Wymaga również karty graficznej DirectX 9 lub wyższej.

  1. Nowe menu Start: Windows 11 vs. Windows 10

Jedną z najbardziej uderzających zmian w systemie Windows 11 jest przeprojektowane menu Start. Może to być decydujący czynnik dla użytkowników rozważających aktualizację.

3.1 Menu Start systemu Windows 11

Windows 11 ma usprawnione menu Start, które domyślnie znajduje się na środku paska zadań. Oferuje ono uproszczony widok z przypiętymi aplikacjami i zalecanymi plikami, poprawiając nawigację i komfort użytkowania.

3.2 Menu Start systemu Windows 10

Z drugiej strony menu Start systemu Windows 10 znajduje się w lewym rogu paska zadań i zawiera Live Tiles - funkcję, która została usunięta z systemu Windows 11. Zapewnia szybki dostęp do aplikacji i ustawień, ale może wydawać się zagracone w porównaniu z czystszym wyglądem systemu Windows 11.

  1. Zmiany na pasku zadań: Windows 11 vs Windows 10

Pasek zadań również przeszedł znaczące zmiany w Windows 11, wpływając na sposób interakcji użytkowników z systemem operacyjnym.

4.1 Pasek zadań Windows 11

Windows 11 wprowadza uproszczony pasek zadań z wyśrodkowanymi wszystkimi ikonami. Chociaż zmiana ta może wydawać się niewielka, znacząco zmienia interakcję między użytkownikiem a systemem operacyjnym. 

4.2 Pasek zadań systemu Windows 10 

W systemie Windows 10 ikony paska zadań są zgrupowane po lewej stronie, zapewniając znajome, ale mniej usprawnione wrażenia użytkownika niż w systemie Windows 11.

5 Unikalne funkcje: Windows 11 vs. Windows 10

Windows 11 wprowadza szereg unikalnych funkcji, których nie ma w Windows 10. Dodatki te mogą być decydującym czynnikiem dla użytkowników rozważających aktualizację.

5.1 Unikalne funkcje systemu Windows 11

Windows 11 może pochwalić się takimi funkcjami, jak obsługa natywnych aplikacji na Androida, nowe menu Widgets i zaawansowane narzędzia do zarządzania oknami/tabelami, takie jak Snap Assist. Obiecuje również lepszą wydajność dla nowoczesnych procesorów Intel, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla użytkowników z kompatybilnym sprzętem. 

5.2 Unikalne cechy systemu Windows 10

Windows 10, choć pozbawiony niektórych nowych funkcji Windows 11, nadal oferuje solidny i niezawodny system operacyjny. Funkcje Live Tiles i Timeline przyczyniają się do spersonalizowanego doświadczenia użytkownika.

W części 2 naszego artykułu dodamy 4 kolejne funkcje do naszej eksploracji, aby uzyskać kompleksowy obraz umożliwiający podjęcie świadomej decyzji. Przeczytaj je również, a wtedy będziesz mógł z większą pewnością zdecydować, kiedy dokonać aktualizacji. Życzymy przyjemnej orientacji!